Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Nowa witryna Dziedzinowych Baz Wiedzy

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.05.2023

Główny Urząd Statystyczny opublikował nową witrynę Dziedzinowych Baz Wiedzy (DBW).

Jest ona odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby użytkowników, dotyczące możliwości przeglądania i wykorzystywania oficjalnych danych statystycznych w wygodny i intuicyjny sposób. Dane można pobierać (także poprzez API) i wykorzystywać w oparciu o otwartą międzynarodową licencję Creative Commons (Uznanie autorstwa - CC BY 4.0).

Witryna posiada intuicyjny interfejs użytkownika, który pozwala na szybkie dotarcie do poszukiwanych informacji. Użytkownicy mogą korzystać z wyszukiwarki z szerokim zakresem podpowiedzi, kierujących bezpośrednio do wybranych danych.

Nowością w DBW jest zestaw dashboardów, które pełnią funkcję interaktywnych publikacji dotyczących dziedzin, a graficzna ilustracja najważniejszych zjawisk pozwala na szybkie rozpoznanie ogólnej sytuacji i wiodących tendencji. Dziedzinowe Bazy Wiedzy dają możliwość łatwego pobrania danych wykorzystanych do poszczególnych grafik, a także eksportu gotowych elementów i użycia ich we własnych opracowaniach (na zasadach otwartych licencji). Uproszczono układ i dostępność metadanych, w których znaleźć można informacje pomagające w rozumieniu i analizie danych, w tym m.in. definicje pojęć, wyjaśnienia metodologiczne, informacje o prezentowanych szeregach czasowych, a także o terminach aktualizacji oraz o źródle danych.

W porównaniu do poprzedniej wersji DBW wzbogacony został zakres informacyjny – do 31 dziedzin. Dodano nowe: Finanse publiczne, Gospodarka morska i śródlądowa, Gospodarka społeczna, Pomoc społeczna i świadczenia społeczne, Kultura, Turystyka, sport i wypoczynek, Wymiar sprawiedliwości oraz wyodrębniono dodatkowe dziedziny: Koniunktura, Wynagrodzenia, koszty pracy, Rodzina. W przypadku części obszarów, prezentowanych dotychczas w DBW, znacząco rozszerzono zakres informacyjny, koncentrując się na udostępnieniu danych na możliwie najniższym poziomie szczegółowości klasyfikacyjnej i nomenklaturowej oraz prezentacji danych w jak najdłuższych szeregach czasowych.

Nowa witryna Dziedzinowych Baz Wiedzy zastępuje dotychczasowe DBW, jednak mając na uwadze potrzeby naszych odbiorców oba systemy będą utrzymywane równolegle przez kilka miesięcy - do czasu poznania nowego produktu przez użytkowników. Do poprzedniej wersji kieruje link ze strony głównej nowych DBW.

Aktualizowane na bieżąco dane udostępnione w DBW w otwartych formatach i poprzez API mogą być cennym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych osób, podmiotów i instytucji, a także stanowić podstawę do podejmowania różnorodnych decyzji, pogłębiania wiedzy lub rozwijania zainteresowań.

Serdecznie zachęcamy do korzystania z nowych Dziedzinowych Baz Wiedzy!


Prace nad modernizacją DBW były prowadzone w ramach partnerskiego projektu Otwarte dane plus, kierowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Do góry