Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Województwo podlaskie w niepodległej Polsce w świetle danych statystycznych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 03.10.2018
Częstotliwość wydania: Wydanie jednorazowe

Publikacja pt. „Województwo podlaskie w niepodległej Polsce w świetle danych statystycznych” powstała z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setnej rocznicy powstania Głównego Urzędu Statystycznego.

Opracowanie prezentuje historię województwa od sierpnia 1919 r., tj. od momentu jego utworzenia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, do chwili obecnej, przez pryzmat danych statystycznych. W niniejszej publikacji wyodrębniono 4 okresy z dziejów województwa, funkcjonującego w różnych granicach i pod różnymi nazwami, obejmującego swoim zasięgiem części obecnego terytorium województwa podlaskiego, tj.: województwo białostockie w latach 1919–1939, województwo białostockie w latach 1944–1975, województwa białostockie, łomżyńskie i suwalskie w latach 1975–1998 oraz województwo podlaskie w latach 1999–2018.

Prezentację każdego z czterech okresów poprzedzono oddzielnym wstępem, aby zapoznać Czytelnika z historią województwa, ale głównie pod kątem obowiązującego w danym okresie podziału administracyjnego i dokonujących się w nim zmian. Informacje te zostały uzupełnione o mapy przedstawiające granice województwa i Polski właściwe dla prezentowanych lat. W poszczególnych rozdziałach zaprezentowano wybrane dane dotyczące sytuacji demograficznej, warunków życia oraz gospodarki w Polsce i  województwie.

Do góry