Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Seminarium naukowe - Statystyka w praktyce - 9 marca 2023 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
10.03.2023

9 marca 2023 r., jak co roku, obchodziliśmy Dzień Statystyki Polskiej ustanowiony w 2008 r. dla upamiętnienia pierwszego na ziemiach polskich powszechnego spisu ludności, uchwalonego 9 marca 1789 r. przez Sejm Czteroletni.

Z tej okazji Urząd Statystyczny w Białymstoku, Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne Oddział w Białymstoku zorganizowały seminarium naukowe pt. Statystyka w praktyce pod patronatem honorowym Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN. Seminarium skierowane było do pracowników naukowych, praktyków gospodarczych, doktorantów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych podejmowaną podczas spotkania tematyką. Odbyło się ono na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej oraz transmitowane było online na platformie MS Teams.

Celem wydarzenia była promocja i popularyzacja statystyki jako nauki oraz zasobów statystyki publicznej, a także prezentacja wyników naukowych badań statystycznych.

Uczestnicy seminarium zapoznali się z zasobami statystyki polskiej oraz przykładami wykorzystania danych w badaniach w takich obszarach jak finanse jednostek samorządu terytorialnego, medycyna i nauki o zdrowiu, jakość życia. Jeden z wykładów poświęcony został metodzie porządkowania liniowego Hellwiga i praktycznym przykładom jej wykorzystania. Prelegenci w swoich wystąpieniach prezentowali także wybrane narzędzia analizy danych. Uczestnicy seminarium mieli możliwość, po wcześniejszej rejestracji, wzięcia udziału w warsztatach dotyczących Banku Danych Lokalnych oraz Portalu Geostatystycznego.


Do góry